Пређи на главни садржај

Kolač sa višnjama versus crna Tamjanika



               Vino koje sam odabrao kao savršen par ovom kolaču sa višnjama bilo je  Crna Tamjanika 2015. vinarije Matalj iz Negotina. U pitanju je autentično vino Negotinske Krajine, dobijeno od prezrelog grožđa sorte Crna Tamjanika, poluslatko vino sa očuvanom prirodnom svežinom. Može se piti samo, rashlađeno kao aperitiv, naravno ja sam se ipak odlučio da ga ukombinujem sa ovim ukusnim  kolačem.
·                     U čaši je vino prelepe svetlovišnjaste boje, na nosu muskatno sa aromama crnih višanja koje su stapale sa mirisima pečenih višanja u kolaču. U ustima pitko, elegantno, izbalansiranih kiselina i fine slatkoće. U ovom vinu posebno bih izdvojio ukus koji je podsećao na sok od višanja koji je bio savršen par sa slatkom mekanom  teksturom kolača, koji je bio natopljen sokom od višanja koje su iste pustile tokom pečenja,
·                     Kod ovog perfect matcha vodio sam se uzrečicom poznatog arhitekte Ludwig Mies van de Rohe "Manje je više", znači jedan jednostavni starinski kolač, sa par najosnovnijih sastojaka, baš kako su ga pravile naše bake, pokazao se kao odličan spoj sa ovom Crnom Tamjanikom koju je krasila jednostavnost, inovativnost, preciznost , sloboda, strukturalnost i na kraju  moderan duh udahnut jednoj staroj sorti pred kojom je blistava budućnost.
·                     Živeli!




                                                        KOLAČ SA VIŠNJAMA


za 8 osoba

Sastojci:

·                     5 jaja
·                     1,5 čaša šećera (300 gr)
·                     čaša jogurta (2 dl, ili 200 gr)
·                     čaša ulja (170 gr)
·                     čaše brašna (270 gr)
·                     1/2 kesice praška za pecivo
·                     400 - 500 gr višanja
·                     malo prah šećera za posipanje kolača
·                     vanil šećer
·                     čaša = 2 dl
·                    

·                     Priprema:
·                      
·                     1. Razbiti jaja i odvojiti belanca od žumanaca. Belanca mikserom umutiti u čvrst sneg, pa im postepeno dodavati šećer. Mutiti još malo, pa odložiti mikser. Dodati žumanca, pa ih umešati polako, špatulom. Postepeno dodati i ostale sastojke (jogurt, ulje, brašno i prašak za pecivo)  i polako ih sjedinjavati sa belancima.
·                      
·                     2. Kad testo bude homogeno, izliti ga u podmazan i brašnom posut pleh (moj pleh je dimenzija 35 x 20 cm). Na testo staviti višnje (sveže, iz zamrzivača ili iz kompota) koje su malo oceđene od viška soka.
·                      
·                     3. Da višnje ne bi ostale na vrhu kolača i osušile se,  već da malo utonu u kolač, a da ne padnu sasvim na dno, ja ih vrhom nožića malo gurnem nadole.
Staviti kolač u rernu zagrejanu na 200 stepeni da se ispeče. Smanjiti na 180 stepeni. Kolač je brzo gotov, u rerni sa ventilacijom pečem ga 30 do 35 minuta, a to se vidi po tome što se ivice testa počinju odvajati od suda u kom se kolač peče.
·                      
·                     4. Ohladiti kolač, pa ga obilno posuti prah šećerom, pomešanim sa vanil šećerom, i iseći na kocke.
·                      


Коментари

Популарни постови са овог блога

Dimljena zapečena butkica versus Varijanta

Spremajući fina jela  kojima sam tražio savršen vinski par, primetio sam da sam zaboravio na jednu poznatu namirnicu, slučajno ili namerno ni sam nisam siguran. Bilo je to ono po čemu je Srbija nadaleko poznata , pogađate bio je to dobar planinski  kajmak. Odlučio sam da to promenim i posetim jedno mesto gde po meni nastaje jedan od najukusnijih kajmaka u Srbiji. Osoba koja je pravila ovaj kajmak bila je moja rođena tetka Nada Živković iz sela Brezova. Krenuo sam na put ka manastiru Studenica zadužbini Stefana Nemanje, po mnogima jednom od najlepših srpskih manastira ne samo zbog prfinjene arhitekture vizantijsko-raške škole već i zbog divnog predela na kome je sagrađen. Svojim kolima sam stigao do Studenice, gde su me sačekali Vesna i Ivan,  inače moja sestra od tetke i njen muž. Prebacili smo se u  njihov terenski auto, jer put  do mesta Brezova  nije bio baš u najboljem stanju. Poneo sam par poklona za moje domaćine  ali između ostalog i bocu vina koja sam nameravo da uparim sa

Škampi na buzaru versus Ponente

Za spremanje ovog jela koristio sam belo vino Ponente 2013. vinarije Trapan iz mesta Šišan u Istri. O kakvim vinima i kvalitetu se ovde radi najbolje govore reči vlasnika vinarije Bruna Trapana  : " Vino za nas nije samo proizvod, vino  je za nas  život. " Naravno kod ovog uparivanja vodio sam se starim pravilom koje kaže : "Vino koje je u jelu, neka bude i u čaši. " Tako da je bilo očigledno da ovo vino napravljeno od sorte grožđa Malvazija istarska upotrebim u uparivanju vina i hrane. Ponente je osvežavajuće  vino voćno-cvetnog ukusa, srednjeg tela sa prijatnom gorčinom badema i izrazite mineralnosti u samoj završnici, prisutan je slani ukus u ustima koji savršeno prati  mineralnost  u mesu  škampa. Škampi na buzaru je jedno jednostavno i  ukusno jelo koje se jako brzo sprema i sa kombinacijom ovakvog vina daje sjajne rezultate u ovom perfect matchu. Živeli !                                                         ŠKAMPI NA BUZARU Za 4 osobe

Roasted squash pumpkin cubes and Tokaji Aszú

 The wine I chose to pair with this desert is Tokaji Aszú 3 puttonyos 2006. Produced  from two varieties of grapes Furmint and Hárslevelű. This world-famous sweet wine, from around the town of Tokaj-Hegyalja in Hungary, has been so long revered that it is even mentioned in the national anthem. The term 'aszu' refers to the berries affected by 'noble rot', which serves to concentrate the sweetness in the grape on the vine, and 'puttonyos' refers to the number of baskets of super-sweet paste made from these dry berries that are added to each cask of wine. Vivid gold colour in the glass and viscous ,  this elegant Tokaji Aszú has bright aromas of dried figs and candied peachs. On the palate there are flavors of dried grapes , who perfectly followed the taste of sweetness roasted pumpkin and cinnamon powder. Flavors of honey and dried figs doing perfect match with salted caramel sauce and bittersweet chocolate ganache . The aftertaste is smooth with attractiv