Пређи на главни садржај

Piletina iz rerne versus Varijanta Aleksandrović

Ove godine lepo vreme nije želelo da dođe, zato sam odlučio da ga nekako prizovem s jednim savršenim parom vina i hrane. Osvežavajući roze Varijanta berba 2015. vinarije Aleksandrović iz Topole i lagana aromatična piletina iz rerne mislim da će to biti dobitna kombinacija za rasterivanje ove dosadne kiše i konačni dolazak leta.


Naravno sve ovo ne bi moglo da funkcioniše bez dobrih prijatelja, zato smo supruga i ja sve njih  okupili na terasi našeg stana u nadi da uspemo u toj nameri.
Recept  je bio poseban, bio je ispisan drvenom olovkom, slova skoro izbledela ali ipak čitljiva na starom požutelom papiru.  Svuda su bili  sasušeni otisci prstiju vrednih ruku koje su ga tokom dugog niza godina spremala. Inače pripadao je baki moje supruge, pa onda njene majke, a sada je bio kod nas, jedno jednostavno jelo iz davno prošlih dana.
Dok su se drugari zabavljali na terasi uz idealno ohlađeni roze kristalno svetle boje rubina, napolju je bilo oblačno i tmurno, temperatura vina je bila kao i temperatura na terasi, znači smrzavanje, ali oni su bili spremni da  prkose vremenu.  Naravno ni mene nije ništa pokolebalo da krenem sa spremanjem jela.
Sve potrebne namirnice su bile u stanu, to je bila prednost ovih jednostavnih jela, pileći bataci, karabataci, luk, paradajz i paprika, jedino balzamiko i majčina dušica je bila moja intervencija na ovom jelu, tek da mu dam malo aromatičnosti. Što će se kasnije ispostaviti kao pravi pogodak u uparivanju s vinom.
Dok sam ja uživao pored tople rerne u čaši rozea, mislio sam na onu hladnoću na terasi, a  nisam ni primetio da se Sunce pojavilo. Drugare koje sam ostavio u jaknama sada sam zatekao u majcama.
Izgleda da je ovo prizivanje lepog vremena upalilo ili su to pak vremenske neprilike, sa 10 stepeni sada smo na 28 stepeni za manje od par sati. Šta god da je, vrag će ga znati ali nama će odgovarati.
Dok su se drugari "gušterisali" na Suncu, jelo je bilo gotovo, sada je ostalo da se samo prepustimo savršenom paru vina i hrane. Toplu aromatičnu piletinu podelio sam gostima, obnovio sam njihove čaše novom flašom rozea i harmonija ukusa i mirisa je mogla da počne. Varijanata od muskat hamburga s upečatljivim mirisom šumskih jagoda, divlje ruže i cimeta poklapala se sa slatkastim mirisima pečenog luka i mirisa balzamiko sirćeta. U ustima vino je bilo osvežavajuće, hrskavih kiselina, voćno i veoma pitko  činilo je savršenu varijantu s blagim kiselinama paradajza, slatkoćom pečenog belog i crnog luka. Duga aromatična završnica činila se idealnom s aromatičnošču koja je dolazila od svežeg timijana i balzamika.
Nakon desetak minuta apsolutne tišine, uz poneki srk i zadovoljno mljackanje, jela više nije bilu u tanjrima. Na kraju  nije nam preostalo ništa drugo, nego da ovu pobedu nad lošim vremenom nazdravimo uz podignute čaše u pravcu Sunca. I bi tako, Varijanta boje rubina kupala se u sunčevim zracima, živeo roze, živelo leto!!!



 PILETINA IZ RERNE 




za 4 osobe

Sastojci:

- 4 velika zrela paradajza, isečena na četvrtine

- 2 crvena luka, oljuštena i isečena na 6 kriški

- 1 crvena paprika, krupno isečena, bez semena

-  1 žuta paprika, krupno isečena, bez semena

- 6 pilećih bataka, bez kostiju i kožice

- 4 čena belog luka

- 1/2 pola veze majčine dušice, samo listići

- 1 kašičica aleve paprike

- 2 kašike maslinovog ulja

- 2 kašike balzamiko sirćeta

Priprema:

1. Zagrejte rernu na 180 stepeni. Ubacite paradajz, crveni luk, paprike i pileće batake u veliki pleh
    za pečenje ( oko 30X25 cm).

2. Bočnom stranom noža izgnječite neoljuštene čenove belog luka, pa i ovo dodajte piletini. Pospite
    majčinom dušicom i alevom paprikom, dodajte maslinovo ulje i balzamiko, posolite i pobiberite.

3. Sve dobro izmešajte čistim rukama, pa ravnomerno rasporedite u sudu za pečenje. Piletina treba da bude
    iznad povrća.

4. Pecite u rerni 1 sat dok meso ne porumeni i ne bude sasvim pečeno. Kad meso bocnete čačkalicom,
    treba da curi bistar sok. Tokom pečenja, izvadite pleh i s vremena na vreme okrećite piletinu
    hvataljkama i prelivajte saftom.

5. Kad je sve pečeno, odmah poslužiti.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Roasted squash pumpkin cubes and Tokaji Aszú

 The wine I chose to pair with this desert is Tokaji Aszú 3 puttonyos 2006. Produced  from two varieties of grapes Furmint and Hárslevelű. This world-famous sweet wine, from around the town of Tokaj-Hegyalja in Hungary, has been so long revered that it is even mentioned in the national anthem. The term 'aszu' refers to the berries affected by 'noble rot', which serves to concentrate the sweetness in the grape on the vine, and 'puttonyos' refers to the number of baskets of super-sweet paste made from these dry berries that are added to each cask of wine. Vivid gold colour in the glass and viscous ,  this elegant Tokaji Aszú has bright aromas of dried figs and candied peachs. On the palate there are flavors of dried grapes , who perfectly followed the taste of sweetness roasted pumpkin and cinnamon powder. Flavors of honey and dried figs doing perfect match with salted caramel sauce and bittersweet chocolate ganache . The aftertaste is smooth with attractiv

Dimljena zapečena butkica versus Varijanta

Spremajući fina jela  kojima sam tražio savršen vinski par, primetio sam da sam zaboravio na jednu poznatu namirnicu, slučajno ili namerno ni sam nisam siguran. Bilo je to ono po čemu je Srbija nadaleko poznata , pogađate bio je to dobar planinski  kajmak. Odlučio sam da to promenim i posetim jedno mesto gde po meni nastaje jedan od najukusnijih kajmaka u Srbiji. Osoba koja je pravila ovaj kajmak bila je moja rođena tetka Nada Živković iz sela Brezova. Krenuo sam na put ka manastiru Studenica zadužbini Stefana Nemanje, po mnogima jednom od najlepših srpskih manastira ne samo zbog prfinjene arhitekture vizantijsko-raške škole već i zbog divnog predela na kome je sagrađen. Svojim kolima sam stigao do Studenice, gde su me sačekali Vesna i Ivan,  inače moja sestra od tetke i njen muž. Prebacili smo se u  njihov terenski auto, jer put  do mesta Brezova  nije bio baš u najboljem stanju. Poneo sam par poklona za moje domaćine  ali između ostalog i bocu vina koja sam nameravo da uparim sa

Škampi na buzaru versus Ponente

Za spremanje ovog jela koristio sam belo vino Ponente 2013. vinarije Trapan iz mesta Šišan u Istri. O kakvim vinima i kvalitetu se ovde radi najbolje govore reči vlasnika vinarije Bruna Trapana  : " Vino za nas nije samo proizvod, vino  je za nas  život. " Naravno kod ovog uparivanja vodio sam se starim pravilom koje kaže : "Vino koje je u jelu, neka bude i u čaši. " Tako da je bilo očigledno da ovo vino napravljeno od sorte grožđa Malvazija istarska upotrebim u uparivanju vina i hrane. Ponente je osvežavajuće  vino voćno-cvetnog ukusa, srednjeg tela sa prijatnom gorčinom badema i izrazite mineralnosti u samoj završnici, prisutan je slani ukus u ustima koji savršeno prati  mineralnost  u mesu  škampa. Škampi na buzaru je jedno jednostavno i  ukusno jelo koje se jako brzo sprema i sa kombinacijom ovakvog vina daje sjajne rezultate u ovom perfect matchu. Živeli !                                                         ŠKAMPI NA BUZARU Za 4 osobe