Пређи на главни садржај

Punjeni zapečeni puževi versus Sevdah i Fume blanc

Svakog 1. Maja supruga i ja iskoristimo priliku da odemo iz grada u prirodu. Ove godine smo odlučili da odputujemo do  mojih roditelja koji žive u malom živopisnom mestu Ušće na Ibru smeštenog na pola puta između Raške i Kraljeva.
Spakovali smo stvari za par dana, naravno i par boca vina i rano ujutru krenuli na put, nakon četiri sata vožnje bili smo u Ušću. Mesto se nalazi u šumovitoj oazi netaknute prirode, na ušću dveju reka Studenice i Ibra.
Malo smo se odmorili i odlučili da ne gubimo vreme, već da odemo na mali izlet sa mojim ocem Milenkom. Moj otac inače strastveni ribolovac hteo je da nam pokaže prelepe slapove na Kraljskoj reci koji su se nalazili na par kilometara od Ušća, a koje je on jako dobro poznavao iz svojih ribolovačkih avantura.
Izlet je prošao odlično bilo je preskaknja potoka, prelaska peko visećeg mosta, uživanje u slapovima Kraljske reke, malo smo i pokisnuli ali baš zahvaljujući toj kiši uspeo sam da u povratku kući sakupim dvadesetak puževa u obližnjem vinogradu.
Sutradan uz tradicionalni roštilj, ja sam spremio punjene zapečene puževe na ne baš veliko oduševljenje roditelja i moje supruge. Ali kada su probali ovaj delikates Francuske kuhinje i još uz dva sjajna vina gazdinstva Cilić Fume Blanc 2013. iz Jagodine i Sevdah kupažu Smedervke i Sauvignon blanc 2012. vinarije Aleksić iz Vranja promenili su mišljenje.
Posebno moj otac, koji do tada nije nikad probao puževe ali sada uz svaku čašu vina i slasne zalogaje jednostavno se prepustio uživanju. Rekao mi je da su oba vina jako osvežavajuća, voćna i sa prijatnim kiselinama bila idealana pratilac kremastom sosu od maslaca, belog luka, vlašca i fantastičnom mekanom mesu puževa.Praznici su bili gotovi i mi smo se vratii kući u Novi Sad, nekoliko dana kasnije otac me je nazvao da mu pošaljem recept, bio je u ribolovu i sakupio je puževe. Odlučio je da ih sam priprema, naravno poslao sam mu recept i bocu jednog lepog vina čisto da ugođaj bude potpun. Živeli !






                                       PUNJENI ZAPEČENI PUŽEVI



SASTOJCI :

6-12 puževa po osobi
krupna so
vinsko sirće
2 kašike krupne morske soli
1-2 šargarepe
2 glavice crnog luka
3-4 čena belog luka
1 vezica zeleni za supu
1 litar belog vina
2 litra vode
20 gr maslaca
vezica svežeg peršuna
vezica vlašca
3 čena belog luka
so
biber

PRIPREMA :

1.      Puževe treba ostaviti u prozračnoj, najbolje mrežastoj vreći obešenoj na vetrovitom mestu da bi se čistili. Odnosno treba da stoje par dana da bi im se organizam očistio od trava koje su jeli, neka vrsta „posta“.
2.      Nakon „posta“ puževe staviti u veću količinu hladne vode i trljati četkom dok se sva zemlja sa njih ne skine. Zatim ih oprati u više voda i skinuti nožem belu mebranu koja se pojavila na kućici za vreme „posta. Staviti ih u veliki lonac i naliti hladnom vodom da ogreznu. Dodati dve kašike krupne morske soli i jednu čašu vinskog sirćeta i ostaviti da odstoje 2-3 sata, povremeno mešajući.
3.      So i sirće će izvući iz puževa svu njihovu sluz. Nakon 3 sata oprati ih ponovo u nekoliko voda. Ovako očišćeni i pripremljeni puževi pojaviće se na svom ulazu čisti i bez ikakvog traga sluzi. Vratiti ih u lonac naliti sa 1 litrom vina, 2 litre hladne vode, dodati dve kašike krupne soli, 2 krupno sečene šargarepe, 2 dve manje glavice crnog luka isečenog na pola, 2 čena belog luka u komadu, 1 vezicu zeleni za supu i kuvati na laganoj vatri oko 4 sata. Kuvane puževe ocediti, povaditi iz kućica iglom za heklanje ona je najbolja za to zbog kukice na vrhu, odmah odbaciti crni deo koji se nalazi na jednom kraju puža, meso ostaviti sa strane. Kućice treba dobro oprati i na kraju ostaviti da se osuše sa otvorima okrenutim na dole. Očistiti luk vlašac i beli luk, pa sitno naseckati zajedno sa peršunom. Mešati maslac zagrejan na sobnu temperaturu da postane nalik na krem i onda ga umešati sa smesom peršuna, vlašca, belog luka, posoliti i pobiberiti. U svaku kućicu staviti po jedno meso od puža pa napuniti pripremljenom smesom.
4.      Rernu zagrejati na 180 stepeni i zapeći puževe 10 minuta.



Коментари

Популарни постови са овог блога

Roasted squash pumpkin cubes and Tokaji Aszú

 The wine I chose to pair with this desert is Tokaji Aszú 3 puttonyos 2006. Produced  from two varieties of grapes Furmint and Hárslevelű. This world-famous sweet wine, from around the town of Tokaj-Hegyalja in Hungary, has been so long revered that it is even mentioned in the national anthem. The term 'aszu' refers to the berries affected by 'noble rot', which serves to concentrate the sweetness in the grape on the vine, and 'puttonyos' refers to the number of baskets of super-sweet paste made from these dry berries that are added to each cask of wine. Vivid gold colour in the glass and viscous ,  this elegant Tokaji Aszú has bright aromas of dried figs and candied peachs. On the palate there are flavors of dried grapes , who perfectly followed the taste of sweetness roasted pumpkin and cinnamon powder. Flavors of honey and dried figs doing perfect match with salted caramel sauce and bittersweet chocolate ganache . The aftertaste is smooth with attractiv

Dimljena zapečena butkica versus Varijanta

Spremajući fina jela  kojima sam tražio savršen vinski par, primetio sam da sam zaboravio na jednu poznatu namirnicu, slučajno ili namerno ni sam nisam siguran. Bilo je to ono po čemu je Srbija nadaleko poznata , pogađate bio je to dobar planinski  kajmak. Odlučio sam da to promenim i posetim jedno mesto gde po meni nastaje jedan od najukusnijih kajmaka u Srbiji. Osoba koja je pravila ovaj kajmak bila je moja rođena tetka Nada Živković iz sela Brezova. Krenuo sam na put ka manastiru Studenica zadužbini Stefana Nemanje, po mnogima jednom od najlepših srpskih manastira ne samo zbog prfinjene arhitekture vizantijsko-raške škole već i zbog divnog predela na kome je sagrađen. Svojim kolima sam stigao do Studenice, gde su me sačekali Vesna i Ivan,  inače moja sestra od tetke i njen muž. Prebacili smo se u  njihov terenski auto, jer put  do mesta Brezova  nije bio baš u najboljem stanju. Poneo sam par poklona za moje domaćine  ali između ostalog i bocu vina koja sam nameravo da uparim sa

Škampi na buzaru versus Ponente

Za spremanje ovog jela koristio sam belo vino Ponente 2013. vinarije Trapan iz mesta Šišan u Istri. O kakvim vinima i kvalitetu se ovde radi najbolje govore reči vlasnika vinarije Bruna Trapana  : " Vino za nas nije samo proizvod, vino  je za nas  život. " Naravno kod ovog uparivanja vodio sam se starim pravilom koje kaže : "Vino koje je u jelu, neka bude i u čaši. " Tako da je bilo očigledno da ovo vino napravljeno od sorte grožđa Malvazija istarska upotrebim u uparivanju vina i hrane. Ponente je osvežavajuće  vino voćno-cvetnog ukusa, srednjeg tela sa prijatnom gorčinom badema i izrazite mineralnosti u samoj završnici, prisutan je slani ukus u ustima koji savršeno prati  mineralnost  u mesu  škampa. Škampi na buzaru je jedno jednostavno i  ukusno jelo koje se jako brzo sprema i sa kombinacijom ovakvog vina daje sjajne rezultate u ovom perfect matchu. Živeli !                                                         ŠKAMPI NA BUZARU Za 4 osobe