Пређи на главни садржај

Rižoto sa suvim vrganjima versus Pinot Noir Temet and Vinum

Trgovac građom cincar Simče Paligorić je davne 1905. godine prokopao najkraći put između Ušća i Rudna. Put je prokopao ručno i uz pomoć mašina koje je sam konstruisao da bi došao do nepreglednih šumskih pronstranstava i omogućio sebi zaradu od prodaje građe.
Od tada je prošlo 110. godina, a put je i dalje u istom stanju u kakvom ga je Simče ostavio. Nikada nije upisan u mape, a nebrigom države meštani sela: Tepeči, Slatina, Železnica, Klunovići i Sence na ovom putu su zaboravljeni, pa je većina sela napuštena.
U selu Slatina rođena je moja majka, u njemu više niko ne živi ali moji roditelji ga nikada nisu zauvek napustili. Već skoro svaki vikend tokom proleća i leta provode svoje slobodno vreme odmarajući se u ovoj oazi netaknute prirode.
Tokom leta i ja ugrabim malo slobodnog vremena da dođem do Slatine, jedino prevozno sredstvo na putu Paligorića je traktor, jako neudoban prevoz jer je put u zaista očajnom stanju. Ali na sve to zaboravite kada vidite neverovatne pejzaže, nadišete se čistog planinskog vazduha i prođete kroz puno bukovih, borovih i hrastovih šuma. U ovim poslednjim raste namirnica koju jako volim, pečurka vrganj, bilo da je u svežem stanju ili sušena ona svakom jelu daje jednu posebnu draž.
Selo Slatina
Zato sam odlučio da spremam rižoto sa sušenim vrganjima, koje sam nabrao i osušio poslednji put kada sam bio u selu. Vino koje ću koristiti u spremanju rižota neće biti belo vino kako je uobičajeno već crveno i to sorte pinot noir koje će svojim elegancijom jelu dati specifičan ukus.
Spremio sam dve boce vina, Pinot Noir berba 2011. godine od vinarije Vinum iz Sremskih Karlovaca, Vojvodina i Pinot Noir berba 2011. vinarije Temet iz Lozovika, Jagodina.
Pinot Noir vinarije Vinum sam koristio u spremanju rižota, ostatak vina i drugi Pinot Noir vinarije Temet iskoristio sam za uparivanje vina i hrane.
Oba vina su voćnog karaktera gde dominiraju ukusi jagoda koji prate blagu slatkoću kremaste strukture pirinča, intezivni ukusi suvih vrganja savršeno se uklapaju sa blagim kiselinama u vinu dok se visoki alkoholi utapaju u masnoćama maslaca i parmezana.
Dva izuzetna vina odlično su se slagala sa rižotom od suvih vrganja, pečurke iz  hrastovih šuma bile su delikates koji nema cenu.
Na kraju, jedno je sigurno put Paligorića nikada neće biti završen i zbog toga napuštena sela neće nikada oživeti ali moramo gledati i drugu vedriju stranu ove priče. Ta dugogodišnja izolovanost je sačuvala prirodu od uništenja i zagađenja, oni ljudi koji su to prepoznali ostaće da uživaju u tom netaknutom raju na Zemlji i da ubiraju plodove koje nam ona nesebično daje.
Živeli!


                                                         Rižoto sa  suvim vrganjima

za dve osobe

SASTOJCI :

- 200 gr arborio pirinča
- 20 gr suvih vrganja
- 1 srednja glavica crnog luka
- 2 čena belog luka
- 1l bujona od povrća
- 100 ml crvenog vina pinot noir
- 20 gr maslaca
- 50 gr narendanog parmezana (Grana Padano)
- maslinovo ulje
- so
- biber

Priprema :

Suve vrganje preliti vrućom vodom i ostaviti da odstoje 20 min , ocediti ih i narezati na trakice,  vodu u kojoj su bili vrganji sačuvati za kasnije. Na zagrejanom maslinovom ulju propržiti sitno seckani crni i beli luk, posoliti i pržiti oko 5 min, dodati vrganje, povremeno mešati, pržiti oko 2 min, a zatim vrganje preliti vinom pinot noir. Ostaviti da se krčka dok vino ne ispari na pola, dodati na vrganje  pirinač( pirinač nemojte prati  da bi se zadržala kremasta struktura rižota) i zaliti sve sa  jednom kutlačom vode u kojoj su bili vrganji, povremeno mešati  dok pirinač ne upije vodu.
Nastaviti kuvanje pirinča na laganoj vatri uz stalno mešanje i povremeno dolivanje vrućeg bujona od povrća  narednih 20 minuta. Pred sam kraj dodati maslac, narendani parmezan, biber, poklopiti rižoto i ostaviti da odstoji par minuta pre posluživanja. Rižoto posuti sa listićima parmezana.




Коментари

Популарни постови са овог блога

Roasted squash pumpkin cubes and Tokaji Aszú

 The wine I chose to pair with this desert is Tokaji Aszú 3 puttonyos 2006. Produced  from two varieties of grapes Furmint and Hárslevelű. This world-famous sweet wine, from around the town of Tokaj-Hegyalja in Hungary, has been so long revered that it is even mentioned in the national anthem. The term 'aszu' refers to the berries affected by 'noble rot', which serves to concentrate the sweetness in the grape on the vine, and 'puttonyos' refers to the number of baskets of super-sweet paste made from these dry berries that are added to each cask of wine. Vivid gold colour in the glass and viscous ,  this elegant Tokaji Aszú has bright aromas of dried figs and candied peachs. On the palate there are flavors of dried grapes , who perfectly followed the taste of sweetness roasted pumpkin and cinnamon powder. Flavors of honey and dried figs doing perfect match with salted caramel sauce and bittersweet chocolate ganache . The aftertaste is smooth with attractiv

Dimljena zapečena butkica versus Varijanta

Spremajući fina jela  kojima sam tražio savršen vinski par, primetio sam da sam zaboravio na jednu poznatu namirnicu, slučajno ili namerno ni sam nisam siguran. Bilo je to ono po čemu je Srbija nadaleko poznata , pogađate bio je to dobar planinski  kajmak. Odlučio sam da to promenim i posetim jedno mesto gde po meni nastaje jedan od najukusnijih kajmaka u Srbiji. Osoba koja je pravila ovaj kajmak bila je moja rođena tetka Nada Živković iz sela Brezova. Krenuo sam na put ka manastiru Studenica zadužbini Stefana Nemanje, po mnogima jednom od najlepših srpskih manastira ne samo zbog prfinjene arhitekture vizantijsko-raške škole već i zbog divnog predela na kome je sagrađen. Svojim kolima sam stigao do Studenice, gde su me sačekali Vesna i Ivan,  inače moja sestra od tetke i njen muž. Prebacili smo se u  njihov terenski auto, jer put  do mesta Brezova  nije bio baš u najboljem stanju. Poneo sam par poklona za moje domaćine  ali između ostalog i bocu vina koja sam nameravo da uparim sa

Škampi na buzaru versus Ponente

Za spremanje ovog jela koristio sam belo vino Ponente 2013. vinarije Trapan iz mesta Šišan u Istri. O kakvim vinima i kvalitetu se ovde radi najbolje govore reči vlasnika vinarije Bruna Trapana  : " Vino za nas nije samo proizvod, vino  je za nas  život. " Naravno kod ovog uparivanja vodio sam se starim pravilom koje kaže : "Vino koje je u jelu, neka bude i u čaši. " Tako da je bilo očigledno da ovo vino napravljeno od sorte grožđa Malvazija istarska upotrebim u uparivanju vina i hrane. Ponente je osvežavajuće  vino voćno-cvetnog ukusa, srednjeg tela sa prijatnom gorčinom badema i izrazite mineralnosti u samoj završnici, prisutan je slani ukus u ustima koji savršeno prati  mineralnost  u mesu  škampa. Škampi na buzaru je jedno jednostavno i  ukusno jelo koje se jako brzo sprema i sa kombinacijom ovakvog vina daje sjajne rezultate u ovom perfect matchu. Živeli !                                                         ŠKAMPI NA BUZARU Za 4 osobe