Пређи на главни садржај

Soba testenina sa lososom poširanom u zelenom čaju versus Matalj Šardone

Da smo naručili ovo jelo u Japanu perfect match bio bio sake ja sam ipak odlučio da to malo  promenimo i savršen par potražimo u nekom našem vinu.
Vino koje sam odabrao da prati ovo jelo japanske kuhinje je Terasa 2012. od sorte grožđa Chardonnay 100 %, vinarije Matalj iz Negotina, Srbija.
Kombinacija različitih ukusa i začina koji dominiraju u ovom jelu učinili su moj izbor Terase sasvim opravdanim jer je vino  bilo savršen pratilac.
Izrazito voćnog karaktera, slatkasto i sa začinskim notama pratilo je slatkoću sosa i soba testeninu.  Vibrantne kiseline i visoki alkoholi idealno upareni sa poširanim lososom i kiselinama koje su dolazile od limete, a opet sa druge strane meka završnica u kojem je vino bilo mineralno i sa ukusima vanile činila je  odličan spoj  sa pečenim cvetovima brokolija i poširanim lososom.

                     Soba testenina sa lososom poširanom u zelenom čaju



 za dve osobe


Sastojci :

-300 g svežeg fileta lososa
-3 kašike susamovog ulja
-2 kašike tahinija
-2 kašike meda
-rendana kora od 1 limete
-sok od 1 limete
-3 kašike soja sosa
-Svež đumbir dužine 5 cm oljušten i izrendan
-1 brokoli
-2 kašike maslinovog ulja
-1 čen belog luka, sitno iscekan
-krupna morska so
-biber
-2 kesice zelenog čaja
-50 ml Mirina ( slatko vino od pirinča )
-200 g Soba noodles ( japanska testenina od heljde )
-2 mlada luka, sitno seckana
-1 vezica svežeg korijandera, sitno seckana
-1 kašikica susama 

Priprema :

1. Zagrejati rernu na 200 stepeni.
2. Pomešati zajedno u maloj posudi: susamovo ulje, med, tahini, sok od limete, koru od limete i đumbir, mešati dok se svi sastojci ne sjedine i dok se ne dobije fini sos.
3. Od stabla brokolija odvojiti cvetove, ubaciti ih u dublju posudu, dodati maslinovo ulje i so. Dobro promešati i prebaciti cvetove brokolija u pleh na koji smo prethodno stavili papir za pečenje. Ubaciti u rernu i peći 15 minuta.
4. U tiganj sipati 250 ml vode, pustiti da voda proključa, smanjiti temperaturu, dodati kesice čaja i biber, nakon 3 minuta izvaditi kesice čaja i dodati Mirin.
5. U tiganj dodati filet lososa tako da koža bude okrenuta ka dnu tiganja, poklopiti tiganj i poširati 8 minuta.
6. Prebaciti poširani losos na tanjir, odvojiti kožu, iseći ga na manje komade i čuvati na toplom mestu do početka serviranja.
7. Skuvati soba testeninu u puno slane ključale vode, vreme kuvanja videti na pakovanju. Procediti testeninu i prebaciti je u duboku posudu.
8. Pečene cvetove brokolija dodati testenini, ubaciti mladi luk i sos, dobro promešati.
9. U tanjir za serviranje prebaciti testeninu, na vrh staviti komade lososa, posuti sitno seckanim korijanderom i susamom.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Roasted squash pumpkin cubes and Tokaji Aszú

 The wine I chose to pair with this desert is Tokaji Aszú 3 puttonyos 2006. Produced  from two varieties of grapes Furmint and Hárslevelű. This world-famous sweet wine, from around the town of Tokaj-Hegyalja in Hungary, has been so long revered that it is even mentioned in the national anthem. The term 'aszu' refers to the berries affected by 'noble rot', which serves to concentrate the sweetness in the grape on the vine, and 'puttonyos' refers to the number of baskets of super-sweet paste made from these dry berries that are added to each cask of wine. Vivid gold colour in the glass and viscous ,  this elegant Tokaji Aszú has bright aromas of dried figs and candied peachs. On the palate there are flavors of dried grapes , who perfectly followed the taste of sweetness roasted pumpkin and cinnamon powder. Flavors of honey and dried figs doing perfect match with salted caramel sauce and bittersweet chocolate ganache . The aftertaste is smooth with attractiv

Dimljena zapečena butkica versus Varijanta

Spremajući fina jela  kojima sam tražio savršen vinski par, primetio sam da sam zaboravio na jednu poznatu namirnicu, slučajno ili namerno ni sam nisam siguran. Bilo je to ono po čemu je Srbija nadaleko poznata , pogađate bio je to dobar planinski  kajmak. Odlučio sam da to promenim i posetim jedno mesto gde po meni nastaje jedan od najukusnijih kajmaka u Srbiji. Osoba koja je pravila ovaj kajmak bila je moja rođena tetka Nada Živković iz sela Brezova. Krenuo sam na put ka manastiru Studenica zadužbini Stefana Nemanje, po mnogima jednom od najlepših srpskih manastira ne samo zbog prfinjene arhitekture vizantijsko-raške škole već i zbog divnog predela na kome je sagrađen. Svojim kolima sam stigao do Studenice, gde su me sačekali Vesna i Ivan,  inače moja sestra od tetke i njen muž. Prebacili smo se u  njihov terenski auto, jer put  do mesta Brezova  nije bio baš u najboljem stanju. Poneo sam par poklona za moje domaćine  ali između ostalog i bocu vina koja sam nameravo da uparim sa

Škampi na buzaru versus Ponente

Za spremanje ovog jela koristio sam belo vino Ponente 2013. vinarije Trapan iz mesta Šišan u Istri. O kakvim vinima i kvalitetu se ovde radi najbolje govore reči vlasnika vinarije Bruna Trapana  : " Vino za nas nije samo proizvod, vino  je za nas  život. " Naravno kod ovog uparivanja vodio sam se starim pravilom koje kaže : "Vino koje je u jelu, neka bude i u čaši. " Tako da je bilo očigledno da ovo vino napravljeno od sorte grožđa Malvazija istarska upotrebim u uparivanju vina i hrane. Ponente je osvežavajuće  vino voćno-cvetnog ukusa, srednjeg tela sa prijatnom gorčinom badema i izrazite mineralnosti u samoj završnici, prisutan je slani ukus u ustima koji savršeno prati  mineralnost  u mesu  škampa. Škampi na buzaru je jedno jednostavno i  ukusno jelo koje se jako brzo sprema i sa kombinacijom ovakvog vina daje sjajne rezultate u ovom perfect matchu. Živeli !                                                         ŠKAMPI NA BUZARU Za 4 osobe